Egyre hűvösebbek az esték, korábban sötétedik, már nem esik jól a menetszél és a vízpermet sem. Lassan lerakjuk a hajókat, hogy tavasszal újrakezdődjön minden. De vajon elég, ha ráterítjük a ponyvát, és mehetünk is? Pajk-Tóth Tamás, a Wiking Yacht Club szervizvezetője segített eligazodni a kérdésben.
Ha a telefonunkban tároljuk a szerviz számát, akkor valóban nincs más dolgunk, mint megrendelni a szolgáltatást, és nyugodt szívvel magára hagyhatjuk a hajót, amit a Wiking-kollégák hamarosan kivesznek a vízből, és szakavatott szemmel átvizsgálnak. De miért van erre szükség?A műanyag sok évig bírja, a motorral sem volt gond a nyáron, és a ponyva is csak pár éves…
Lehet, hogy a hajónknak valóban csak egy olajcserére van szüksége, azt meg nyilván tavasszal is meg lehet tenni, ahogy a hajós szezon elindul – gondolhatjuk mi. A nyár folyamán akár egy horgászdamil is olyan kárt tud okozni a hajtóműben, ami miatt víz kerülhet bele. Ezért a hajtóműolajat mindenképpen javasolt ősszel lecserélni, hogy ne maradjon benne az egész nyáron használt, esetleg vizes olaj. Ugyanez érvényes a motorolajra is, hiszen a régi, elsavasodott, egész nyáron használt olaj károsíthatja a motor belső részeit. Ezért szükséges az őszi szervizelést
Fiatalító szépészeti kezelések
Az egyik gyakori állagmegóvó és értéknövelő beavatkozás a kárpitcsere. Egy hosszú (pláne több!) szezon alatt már több apró kopás, repedés lehet a kárpiton. Ha hajótulajdonosként úgy ítéljük meg, hogy érdemes cserélni, egyeztetnek velünk, és a tél folyamán kicserélik. Ha azonban tavasszal vesszük észre a problémát, akár 3-4 hónap is lehet a megnövekedett számú hajószervizelések miatt.
Ugyanígy érték- és esztétikumnövelő kezelés a műanyag karbantartása. A gélréteg csiszolásával
és felpolírozásával akár egy 6-10, vagy akár idősebb hajó is újként tündökölhet tavasszal. Nem tűnik nagy dolognak, de öröm a szemnek, mikor az első napsütéses délelőttön kifutunk a felpolírozott hajónkon a kikötőből a hosszú tél után.
Rutinellenőrzés
A motor nyilvánvalóan kritikus pontja minden hajónak. Először is, ha ősszel a szerviz lecseréli az olajat, annak állapotából – például hogy vizes vagy homogén – már sok mindenre következtethetnek a szakemberek. Ha olyan tényezőt látnak, amivel foglalkozni kellene, akkor javasolják a hajótulajdonosnak, hogy érdemes feltárni azt a problémát. Minden olyan felújítást, ami sok időt vesz igénybe és nagy odafigyelést kíván, mindenképp a téli hónapokban ajánlott elvégezni, máskülönben az aktív szezonból fogja elrabolni az időt a felesleges várakozás. A hajtómű – ami nélkül legfeljebb evezősök leszünk – szintén sarkalatos pontja a karbantartásnak. A hajó víz alatti része amúgy is mindig nagyobb kopásnak van kitéve, de az alacsony, illetve az extrém magas vízállású időszakok különösen sok áldozatot szednek, mármint a hajtóművek, és pláne a propellerek között. Míg télen egy propellerjavítás jellemzően 1-2 hetet vesz igénybe, ami alatt kicentrírozzák, megjavítják és fölpolírozzák a hajócsavart, addig a tavaszi sorban állásnál egy-másfél hónap is rámehet erre. A propelleren kívül pedig a hajtómű belseje is hajlamos sérülni, ahogy a fogaskerekek ütést kapnak. Ez szintén télen javítandó, mivel nagyobb odafigyelést igénylő munka.
Gyógyítás helyett megelőzés
Mind a laposponyva, mind a nyári ponyva fontos szerepet töltenek be a hajók és a mi életünkben is. Míg a laposponyva a hajó kokpitját, a műszerezettséget, a kárpitozást óvja meg az esőtől és az időjárás viszontagságaitól, addig a nyáriponyva a mi kényelmünket szolgálja, amikor túrázunk vagy hosszabb időt töltünk a hajónkon. Pedig a napsugárzás, az UV-sugárzás és az eső közösen rongálják a szövetet, és amellett, hogy elszakadhat, a nagyobb probléma, hogy az esővizet összegyűjti és átereszti a kokpitba. És ez nyilván nem csak esztétikai kérdés, hiszen önmaguknál jóval értékesebb felületeket és gépészetet védenek. Éppen ezért a következő hideg, csapadékos időszak előtt érdemes felméretni és legyártatni az új ponyvát, amenynyiben szükséges