Az egyik gyakori állagmegóvó és értéknövelő beavatkozás a kárpitcsere. Egy hosszú (pláne több!) szezon alatt már több apró kopás, repedés lehet a kárpiton. Ha hajótulajdonosként úgy ítéljük meg, hogy érdemes cserélni, egyeztetnek velünk, és a tél folyamán kicserélik. Ha azonban tavasszal vesszük észre a problémát, akár 3-4 hónap is lehet a megnövekedett számú hajószervizelések miatt.
Ugyanígy érték- és esztétikumnövelő kezelés a műanyag karbantartása. A gélréteg csiszolásával
és felpolírozásával akár egy 6-10, vagy akár idősebb hajó is újként tündökölhet tavasszal. Nem tűnik nagy dolognak, de öröm a szemnek, mikor az első napsütéses délelőttön kifutunk a felpolírozott hajónkon a kikötőből a hosszú tél után.
Rutinellenőrzés
A motor nyilvánvalóan kritikus pontja minden hajónak. Először is, ha ősszel a szerviz lecseréli az olajat, annak állapotából – például hogy vizes vagy homogén – már sok mindenre következtethetnek a szakemberek. Ha olyan tényezőt látnak, amivel foglalkozni kellene, akkor javasolják a hajótulajdonosnak, hogy érdemes feltárni azt a problémát. Minden olyan felújítást, ami sok időt vesz igénybe és nagy odafigyelést kíván, mindenképp a téli hónapokban ajánlott elvégezni, máskülönben az aktív szezonból fogja elrabolni az időt a felesleges várakozás. A hajtómű – ami nélkül legfeljebb evezősök leszünk – szintén sarkalatos pontja a karbantartásnak. A hajó víz alatti része amúgy is mindig nagyobb kopásnak van kitéve, de az alacsony, illetve az extrém magas vízállású időszakok különösen sok áldozatot szednek, mármint a hajtóművek, és pláne a propellerek között. Míg télen egy propellerjavítás jellemzően 1-2 hetet vesz igénybe, ami alatt kicentrírozzák, megjavítják és fölpolírozzák a hajócsavart, addig a tavaszi sorban állásnál egy-másfél hónap is rámehet erre. A propelleren kívül pedig a hajtómű belseje is hajlamos sérülni, ahogy a fogaskerekek ütést kapnak. Ez szintén télen javítandó, mivel nagyobb odafigyelést igénylő munka.